Hulín na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Hulín
Domů - Portál HulínKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Hulína, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Gurmánská turistika > Vinné sklepy, sklípky > Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž a skvělé mešní víno

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž a skvělé mešní víno

Fotogalerie:
Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž a skvělé mešní víno
Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž a skvělé mešní víno

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž a skvělé mešní víno

Schránka:
Přidej do schránky.

Historie Arcibiskupských zámeckých vín je spojena s historií města Kroměříže. Základním mezníkem v dějinách byl rok 1110, kdy koupil tehdy trhovou obec Kroměříž od markraběte moravského Oty, olomoucký biskup Jan II. Od té doby nastal rozvoj obce pod přímým vlivem olomouckých biskupů.

Obec dovedl k velikosti olomoucký biskup Bruno ze Schaumburka (1241 - 1281). Povýšil Kroměříž na město a na místě dnešního Arcibiskupského zámku vybudoval ranně gotický hrad. Město obehnal hradbami a založil chrám svatého Mořice. V roce 1266 také založil vinné sklepy, které později, v době českého krále a římského císaře Karla IV. byly rozšířeny. V roce 1345 král Karel IV. udělil sklepům výsadu vyrábět mešní víno. Sklepy jsou součástí Arcibiskupského zámku v Kroměříži, umístěné v podzemí v hloubce 6,5 m. Jejich plocha je 1030 m2 a dělí se na Horní a Dolní sklep. Ve sklepě je celoročně stálá teplota v rozmezí od 9° C do 11° C. Je zde vhodné prostředí pro výrobu ryze přírodních, nejkvalitnějších mešních vín. Tato výroba má staletou tradici a na prahu třetího tisíciletí již trvá 735 let. Ve sklepích jsou zachovány nejstarší části zdiva gotického hradu ze 13. století, stěny pokrývají povlaky ušlechtilých plísní. Víno zraje v historických dřevěných sudech různé velikosti. Největší sud pojme 19 100 litrů a nejstarší sud je z roku 1805.

Na základě ohlášení je možno připravit prohlídky sklepů s průvodcem, spojenou s ochutnávkou mešních vín, případně s pohoštěním. V naší prodejně při vstupu do vinných sklepů si můžete při své návštěvě zakoupit všechny druhy vín, která vyrábíme také v dárkovém balení. Doporučujeme Vám využít také nabídku služeb naší vinotéky, která je umístěna v přízemí zámku. Vchod je z nádvoří. Má stejnou otvírací dobu jako zámek. Celoročně lze na objednávku uspořádat v krásných historických prostorách vinotéky také bankety, rodinné a společenské slavnosti. Ve večerních hodinách lze po dohodě zajistit prohlídku sklepů spojenou s posezením a kvalitním občerstvením. Na přání je možno zajistit i hudební produkci.

Rok 2007 jsme slavnostně zahájili žehnáním mladých vín ročníku 2006. Žehnání provedl arcibiskup olomoucký Mons.Jan Graubner za velké účasti pozvaných hostů. Vína jsou v kvalitě pozdních sběrů a výběru z hroznů, neboť ročník 2006 byl na kvalitu vín velmi příznivý. V současné době jsou již všechna vína oceněna státní inspekcí a jsou dodávána pro účely církevní, tak i veřejný trh s vínem. V únoru 2007 jsme se zúčastnili soutěže mešních, liturgických a košer vín na Slovensku. Soutěž se konala v Kolpingovém domě na Spišské Kapitule. V soutěži mešních vín naše víno Rulandské bílé 2005, výběr z hroznů získalo championa mešních vín 2007. Od dubna je opět otevřena naše vinotéka, která se nachází na nádvoří zámku. Vinotéka je v překrásných historických prostorách zámku, kde si můžete posedět s přáteli při skleničce mešního vína.


Adresa a kontaktní informace:
ARCIBISKUPSKÉ ZÁMECKÉ SKLEPY KROMĚŘÍŽ A SKVĚLÉ MEŠNÍ VÍNO
KROMĚŘÍŽ 1487
767 01  KROMĚŘÍŽ 1

telefon:+420 573 336 922
fax:+420 573 336 86

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°17'56,40"; E17°23'26,16"
Zpráva pro Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž a skvělé mešní víno
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku černou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 1252

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Hulín
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena